Ennakkokatsaus: Tampereen urheilu- ja liikuntatapahtumat 2016

20.2. NRJ Workout
20.2. Hankisählyn SM-kisat
20.–21.2. Suomen Aikuisurheiluliiton SM-hallikilpailut
20.–21.2. No-Gi SM-kilpailut      
21.2. Talvi Tour de Tampere
27.–28.2 Yleisurheilun SM-hallit
4.–6.3. Tenniksen 18 v. SM-kilpailut
5.–6.3. Tampere Junior Indoor Games
6.3. Pirkan hiihto
12.3. Reppu-Pirkka
12.3. Taekwon-Don Tampere Cup
12.–13.3. Reiskahöntsyn MM-kisat
19.–20.3. Karaten ja Hokutoryun SM-kisat
2.–3.4. Hevoset 2016
8.–10.4. Ikämiesten Classic-jääkiekkoturnaus
8.–11.4. Telinevoimistelun sr/jr SM-kilpailut
9.4. Roller Derbyn Suomi Cup
9.4. Nordic Fight Expo
15.–16. 4. Painonnoston Masters SM-kilpailut
15.–17.4. Voitelukeskus Cup
16.–17.4. Lentopallon OSM-kisat
23.–24.4. Tampere Floorball Tournament
28.4.–1.5. Taekwon-don EM-kisat
6.–8.5. Koripallon Namikaturnaus
7.5. Latin SM
7.–9.5. Rytmisen voimistelun nuorten ja naisten SM–kilpailu
13.–15.5. SELL Student Games 2016
14.–15.5. Särkänniemen salibandycup
14.–15.5. 30. kansainvälinen junioreiden Pirkka-Turnaus
21.5. Likkojen lenkki
21.5. XVII Särkänniemi-suunnistus
21.5. Pyöräilyn Killin Kaivin kortteliajo
22.5. Rosendahl GP
27.–31.5. Viking-Soutu
28.5. RunTour
28.5. Tour de Tampere
4.6. Football Triathlon World Championships
10.–12.6. Suunnistuksen Grano Games
10.–15.6. Rollot 2016
12.6. Pirkan pyöräily
17.6. Yöpyöräily
30.6.–3.7. Särkänniemi Cup
1.–3.7. Lentopallon Maailmanliiga: Suomi, Portugali, Kuuba, Kanada
1.–3.7. Beach volleyn juniorien SM-kiertue
2.-3.7. Tampere International Rowing Regatta
9.7. Street Jam Tampere
9.-10.7. Street hockeyn SM-kiertue
16.–24.7. Aamulehti Tampere Open
17.7. Bike Trial SM
23.7. Pirkan soutu
23.–24.7. Kardaanikunkku
27.7. Pirkan retkisoutu
29.–31.7. Tampere Suunnistus
29.–31.7. Delfin Basket Tournament
30.7. Keskustorin pituus- ja seiväskilpailut
30.7. Cityfrisbeegolf Tour
30.7. Tampere Countryside Marathon
30.–30.7. Vesihiihdon SM-kisat
31.7. Viikinsaaren ympäriuinti
13.8. Team City Challenge
13.–14.8. Ultimaten SM Tour
14.8. Kaukajärven yliuinti
19.–21.8. Optimistijollien SM-kilpailut
20.8. Väriestejuoksu
26.-27.8. Manserama
27.8. BMX Racing Cup #3
27.8. Tampere Maraton
27.–28.8. Vesihiihdon kansainväliset kisat Muddy Water Classic
28.8. Kaukajärvi Ympärijuoksu
31.8. RunFest Tampere
3.–4.9. Suomi-Ruotsi-maaottelu
3.–4.9. Suunnistuksen SM-pitkä matka R2
3.–4.9. 100/24 Pyhäjärvi
10.9. Rallicross SM
10.9. Tampere Puolimaraton
10.9. Karate Finnish Open Cup
23.–24.9. Pirelli Ralli
24.9. Jalkapallon Suomen Cupin finaali
24.9. Jokamiehen 7-ottelu
24.–25.9. Kyykän OSM-kisat
24.–25.9. Voimanoston ja painonnoston OSM-kisat
25.9. Ensilä Puolimaraton
1.–2.10. Judo European Cup Seniors
2.10. Pirkan hölkkä
9.10. Jalkapallon MM-karsinta: Suomi-Kroatia
9.10. Talkoohölkkä
15.10. Suunnistuksen SM-erikoispitkä
15.10. Wihan kilometrit
21.–23.10. Tammer Turnaus
11.–12.11. Tampere Supercross & Freestyle
26.–27.11. Lentopallon Pirkka-turnaus
10.–11.12. Futsalin OSM-kisat
14.–18.12. Tenniksen Finnish Tour 6 & SM-kilpailut
16.–17.12. Ulkojäät 2016: Ilves-Tappara, Ilves-HIFK
16.–18.12. Taitoluistelun SM-kilpailut 2017